Bo Notini, taklampa, Glössner & Co, 1940-tal.
Välvt blästrat glas med dekor av vingårdsmotiv. Stomme av gulmetall behängd med prismor. 3 ljuspunkter. Etikettmärkt. Diameter 69 cm, höjd ca 43 cm.
Ej funktionstestad. Enstaka mindre nagg. Smärre slitage.