Ole Wanscher, fåtöljer, ett par, "Colonial Chair PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.
Stomme av körsbär med rottinglindad sits och dynor av svart skinn. Sitthöjd 42, bredd 64, höjd 85 cm.
Smärre slitage och fläckar. Smärre skador på rottingen.
Modellen formgiven 1949.