Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, Hans-Ange Jakobsson AB, Markaryd,1950/60-tal.
Stomme av mässing på svart konande fot. Lampskärm av veckad textil. För en ljuspunkt. Märkt under foten. Höjd 124, diameter 31 cm.
Ej funktionstestad. Vissa skador på ovansidan av lampskärman. Ställvis slitage.