Profilerat brätte, hänklarna i form av tvinnade akantusblad. Mästarstämpel AA, sannolikt Andrei Andreiev Aleksandrov (1879-1917) eller Aleksandr Afanasiev (1859-1884), hänklarna stämplade kyrilliskt I.G. och 84. Kontrollmästarstämpel Viktor Savinski 1884.
Längd 63 cm inkl hänklar, bredd 39,5 cm. Vikt ca 2220 g.
Graverat monogram. Åldersrelaterat slitage. Smärre intryckning i spegelns hörn.