Gertrud Lönegren, vaser, 2 st samt fat, Rörstrand, 1936-1941.
Vas glaserad i bruna och gula toner med ristad dekor av fiskar och sjöväxter. Vas glaserad i beige och brunt med dekor av vertikala linjer. Fat glaserat i beige och grått. Stämpelsignerade Rörstrand Lönegren Sweden Handdrejad och med olika beteckningar. Höjd 4,5 - 20 cm. Fatets diameter 26 cm.
Ställvis krackelerad. Märken.