Eva-Lisa Nordin, matta, rölakan, ca 227,5 x 139,5-141,5 cm, signerad E-L N.
Rutmönster i olika grå och bruna nyanser med små geometriska figurer i gult och mörkbrunt.
En svag lukt av fukt. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Möjligen smärre lagningar på kortsidorna, fransar saknas.