Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 247 x 163,5-166,5 cm, signerad RC.
Ljusgönmelerad botten med tre rader åttkantiga polykroma medaljonger och små benvita kvadrater. Ramverk i olika gröna, blå och bruna nyanser.
Något slitage, smutsig, fläckar. De flesta fransar är skadade och många saknas.