Dekor i underglasyrblått. En tallrik med blomster, landskap och figurscener inuti reserver. Den andra tallriken med trädgårdsmotiv med växter. Diameter 25.5-27.5 cm.
Smärre slitage. En tallrik med mindre nagg längs underkanten på tallrikens kant. Glasyrmistor. Tallrikarna med upphängningsanordning i metall.