Axel Einar Hjorth, fåtölj, 'Radio', Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.
Fåtälj med lösa plymåer i rygg och sits, benställning av betsad björk. Sitthöjd 40, bredd 72 cm.
Smärre slitage. Omklädd.