Bemålad och marmorerad zinkplåt. Fontänens kar med brandman hållandes slang under valvbågar. Bredd 95, djup 75, höjd 150 cm exklusive senare sockel.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Skador. Lagningar. Dekorbortfall. Ej funktionstestad. Senare sockel.
Enligt uppgift utställd på Konstindustriutställningen 1909 på Djurgården i Stockholm.