Bing & Grøndahl, kaffeservis, porslin, 41 delar , "Måsen", 1900-tal.
16 kaffekoppar med fat, varav 3 koppar andrasortering
3 tekoppar med fat
sockerskål
gräddkanna andrasortering
15 assietter
2 uppläggningsfat, längd 23 cm
lövformat fat, längd 25 cm
2 askfat
Vissa delar andrasortering, i övrigt i gott skick.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer