Italiensk keramik, figurin och väggskulptur, glaserad keramik, sannolikt 1900-talets mitt.
Vattembärerska och kvinnoansikte, polykromt bemålade, väggskulpturen märkt CERAMICHE D'ARTE DE BAGGIS CAMPIONE hand - gamalt -Tk- och i godset 222. Höjd 47 och 36 cm.
Krus med lagad hänkel, smärre nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.