Contemporary Art Online

Måleri, fotografi, collage, teckningar, skulptur och väggobjekt – samtidskonsten innehåller en otroligt stor variation av material och uttryck. Vårens upplaga av temaauktionen Contemporary Art Online är full av intressant samtida konst i olika tekniker, utvalda av Bukowskis specialister. Vi är också stolta att kunna presentera utvalda delar ur Björn Springfeldt Family Collection som ingår i denna temaauktion. Auktionen är ett populärt komplement till Bukowskis samtida slagauktion Contemporary Art & Design som hålls två gånger varje år.

Verken finns att se på Bukowskis
Berzelii park 1, 23 – 26 februari. Tisdag – fredag 11.00–17.00.

Auktionen avslutas online den 28 februari

Uthämtning av inköpta verk
Bukowskis Västberga allé 3, från den 2 mars.

Öppettider i Västberga
Måndag 10–17 Tisdag 10–19 Onsdag – Fredag 10–17 Lördag 11–15 Söndag: stängt

Se den virtuella visningen

82 föremål
Arvid Pettersen, akryl på trä, signerad a tergo.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ed Templeton, fotografi 1999.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ed Templeton, fotografi med text 2003.
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Peter Ern, pannå, signerad och daterad -05.
Slutpris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Sophie Tottie, olja och akryl på arkitektpapper.
Slutpris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Jorma Hautala, akryl på duk uppspänd på pannå.
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Lena Cronqvist, etsning, handkolorerad, signerad.
Slutpris
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Denise Grünstein, fotografi triptyk signerad och numrerad AP 8/12.
Slutpris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Ulrik Samuelson, olja på duk, signerad.
Utropspris
30 000 SEK
Pekka Turunen, fotografi, 1985, signerat 2/25.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ed Templeton, fotografi med text 1997.
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Anders Krisár, fotografi signerad och numrerad 1/6 a tergo.
Slutpris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Ed Templeton, fotografi 2004 signerad a tergo.
Slutpris
14 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gerry Johansson, fotografisignerad och numrerad 1/5.
Slutpris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
9 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Peter Frie. Olja på duk, signerad Peter Frie a tergo.
Slutpris
183 000 SEK
Utropspris
150 000 SEK
Kwang-Ho CHEONG, koppartråd.
Slutpris
37 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Anna Gerdén, fotografi unik signerad a tergo.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Lena Cronqvist, torrnålsetsning, signerad PT.
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Paul Osipow, blandteknik på papper/duk, signerad.
Slutpris
26 200 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JPW 3, blandteknik på duk signerad och daterad a tergo.
Slutpris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK