Jean Claude François Rosset, efter. Skulptur. Brons på stenbas. Höjd 38 cm.
"Voltaire (François-Marie Arouet, 1694-1778)". Osignerad. Brons, höjd 32 cm (inklusive stenbas 38 cm).
Ytsmuts. Strödda skrapmärken. Något avnött patinering. Spricka och nagg i basen.