Eva Cederström, "Electra".
Sign. -69-71. Olja på duk 130 x 90 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.
"Eva Cederström 1960–1980-tal". Retrospektiv utställning, 18.1. – 18.2.1990 Åbo konstmuseum, 27.10 - 17.12. 1989 Amos Anderson.
Riitta Konttinen: Eva Cederström, taiteilijan henkilökuva. Illustrerad på sidan 127.