A selection of Finnish modern art

34 föremål
Håkan Brunberg, sekatekniikka, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Yrjö Saarinen, olja på signerad och daterad 1943.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Kristian Krokfors, "Grön trädgård".
Klubbat pris
730 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
Eva Cederström, "Electra".
Eva Cederström, "Electra".
Utropspris
3 000 EUR
Unto Koistinen, olja på pannpå, signerad och daterad 1975.
Klubbat pris
2 005 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Reino Hietanen, blandteknik, signerad och daterad 1978.
Klubbat pris
1 440 EUR
Utropspris
1 800 EUR
Anita Snellman, olja på duk, signerad och daterad -67.
Klubbat pris
2 401 EUR
Utropspris
1 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, DOP.
KUUTTI LAVONEN, DOP.
Klubbat pris
8 650 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
Carolus Enckell, olja på duk.
Carolus Enckell, olja på duk.
Klubbat pris
5 300 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Veikko Marttinen, olja på pannå, signerad och daterad -78.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Ulla Rantanen, gouache, signerad.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 EUR
Oliver Whitehead, olja på duk, a tergo signerad.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 EUR
Soile Yli-Mäyry, olja på duk, signerad och daterad 2018.
Klubbat pris
4 800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Mauno Markkula, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
830 EUR
Utropspris
600 EUR
Unto Koistinen, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 251 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Veikko Vionoja, olja på duk, signerad och daterad -75.
Klubbat pris
2 705 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Max Salmi, olja på masonit, signerad och daterad -64.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
1 200 EUR