Pentti Sarpaneva, Halsband, silver och spektrolit. Kalevala koru (Holger Lindström), Helsingfors 1965.
Hängets höjd 65 mm.
Kedjans länd 64 cm.
Total vikt 46,1 g.
Anlupen. Slitage.
Pentti Sarpaneva (1925-1978) formgav på 1960-talet smycken för Kalevala koru. Dessa var relief-liknande, bysansinspirerade brons- och silversmycken. Denna typ av smycken var nya för sin tid med sin grova yta och skulpturala formspråk som Sarpaneva och Björn Weckström använde sig av och utvecklade under 1960-talet.