Vaser, 3 st, glaserat stengods, Japan,
Lökformad med gul/grön glasyr, Shunto Kato. Höjd 10 cm.
Skål oregelbunden form, Uichi Shimizo, stämplad, höjd 4,5 cm-
Skål med raka kanter, Shuntei Kato , höjd 6,5 cm.
Den minsta med smärre glasyrnagg.