Blå och brun botten med stora polykroma medaljonger, små figurer och stiliserade djur. Bred benvit huvudbård med blommönster.
Sannolikt ituskuren och ihopsatt. Det mörkbrunfärgade garnet korroderat. Något ställvis hårt slitage, fläckar, malskador, lagningar, smärre skador och hål. Skadade kortsidor.