Skål och hänkel invändigt förgyllda. Oval form dekorerad med knäckar, konturerat brätte. Fyra fruktformade fötter med bladanfanger. Längd 24,5 cm, bredd 20,5 cm. Höjd med hänkeln upplyft 18 cm. Vikt 464 g.
Åldersrelaterat slitage med repor. Hänkeln med buckla. Graveringar undertill.