LARS ENGLUND, skulptur, signerad Lars Englund och daterad 97.
"Borderline". Sfär i svartcintrat stål, Diameter 70 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ståltrådar för upphängning monterade.
"Sfären är en form som Englund återkommer till genom åren och som han använder för att se hur material och serietillverkade delar fungerar och för att testa olika figurationer av möjliga sammansättningar...På 90-talet kommer sfärerna igen i Englunds arbete, men nu som "Borderlines", eteriska och tyngdlösa i kontrast till de nästintill krampaktigt sammansvetsade kloten från 1970-talet."(Moderna Museets katalog 2005)