Lars Englund & Lars Kleen

Lars Englund (f. 1933) är en av vår tids mest betydelsefulla och inflytelserika svenska konstnärer. Med ett unikt uttryck som delvis har beröringspunkter med minimalism och konstruktivism har han under sin sextio år långa karriär arbetat med en rad olika teman – och ett stort antal olika tekniker. I material hämtade från industrin - plast, gummi, kolfiber, betong, stål - skapar Englund strukturer som placerar sig i gränslandet mellan skulptur och arkitektur. I hans produktion ryms geometriska abstraktioner och organiska former sammanlänkade till unika former som väcker associationer till naturens och universums uppbyggnad av molekyler och atomer.

I denna online auktion har vi nöjet att presentera ett 20-tal verk av Lars Englund i olika tekniker och tema. Tidiga skisser, pastellkrita, olja, aquareliefer samt en rad tredimensionella variationer av teman som Pars Pro Toto, Relative och Förvecklingar och Borderlines.

Lars Englund har genom åren visats på en mängd museer och gallerier, både i Sverige och internationellt, han har haft uppmärksammade utställningar i Venedig, Paris, New York och Warszawa, i Sverige hölls en omfattande retrospektiv utställning på Moderna Museet i Stockholm 2005. Auktionens “Relative” i beryllium brons med nummer 1176937 lånades ut till denna utställning.

Samtliga verk kommer från en privat samlare med ett passionerat intresse för konst och design. Denne samlare knöt nära band till konstnärerna och flera av verken är gåvor eller förvärvade direkt i ateljén. I denna samling fanns även ett antal skulpturer/modeller av konstnären Lars Kleen (f. 1941) och vi har valt att sälja dessa i samma auktion.

Lars Kleens konstnärskap hämtar sin näring av materialen och av hantverket som fogar dem samman. Det kan vara smutsiga brädor från byggnadsställningar, armeringsjärn, gummislangar och kraftiga bultar som förenas av exakt kunnande och surrealistiskt sinnad kärlek. Om Lars Englunds skapelser upplevs som organiskt växande former så inger Lars Kleens konstruktioner oss en dubbelbottnad känsla av något funktionellt men ändå oanvändbart.

16 föremål