Runda kopplade ben med knoppar. Storlek 74,5 x 53,5 cm, höjd 58 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor.
Sari Kainulainen och Päivi Vickholm: Asko - huonekaluja Lahdesta, s.69, 71