YRJÖ ROSOLA, VAS, glas, Karhula/Iittala 1930-tal.
Slipat kristallglas, dekorationsbild med ren. Guldkant från Kultakeskus. Höjd 21 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Karhula-Iittala glasfabrikers presentkatalog 1938, förpackning nr 57, vasen produktnummer 7003.