Bestående av:
VAS, i famille rosefärger, med motiv av drakar och mytologiska djur. Höjd 23 cm (lagningar, nagg).
Tre skålar, i famille rosefärger, diameter 11,2-12,7 cm.
En dosa med lock, dekor i underglasyrblått med motiv av fågel på kvist, mått 6,5x6,5 cm (lock med kantlagning).
Slitage, mistor, smärre nagg. Vas med skador. Lock med kantlagning.