Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Fyra tallrikar samt en assiett, med motiv av skrollar i blommande trädgård, diameter 19,5-23,5 cm (två med kantspricka. Nagg).
Sju udda, med motiv av bl.a. flodlandskap, figurer, blommor, växter. Diameter 22,5-23,5 cm (en med sprickor, en med kantlagning. Nagg).
Slitage, mistor, nagg. Fåtal med sprickor. En med kantlagning.