CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Åre" för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.
2-sits. Mahognyfaner stomme med löstagbara madrasser i två olika färger medföljer. Originala och nya madrasser. Längd 120 cm. Total höjd 72 cm.
Original madrasserna med åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.
Boken kommer med på köpet.