SEAN MICKA, Signerad och daterad 2013 a tergo. Blyerts på papper.
"Notes on Parker Peak, Yosemite National Park, California, U.S." Blyerts på papper 46 x 61 cm. Ramad med reflexfritt glas.
Ej examinerad ur ram.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.
Sean Micka hade 2013 en separatutställning på Galleri Charlotte Lund, "Storytelling". I utställningens pressmeddelande står det:
"Teckningarna i utställningen är i kontrast till målningarna skira avbildningar av landskapen där tunna blyertsstreck endast tecknar bergens konturer och handskrivna texter beskriver landskapets geografi, geologi, mineralogi och periodiska element tillsammans med de kulturella, socio-ekonomiska och politiska händelser som har skett där. Teckningarna ger en inramning och en bakgrund till bergslandskapet både som geografisk plats och geologisk formation."