SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk
Förgylld, uppsvängt genombrutet krön med räfflad sköld samt vasakärve, ram med pärlstav, nedtill genombruten dekor av girlang, signerad IÅ, 173 x 65 cm
Åldersrelaterat slitage. Senare glas. Kompletterad. Renoverad. Senare bakstycke
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.