SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk
Förgylld, uppsvängt genombrutet krön med räfflad sköld samt vasakärve, ram med pärlstav, nedtill genombruten dekor av girlang, signerad IÅ, 173 x 65 cm
Wear due to age and use. later glass. Additions. Restored.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.