Förgylld mässingstomme med olikslipade prismor samt droppar behängda i girlander. Åtta ljusarmar samt tre elektriska ljuspunkter. Diameter ca 42 cm, höjd ca 70 cm.
Ej funktionstestad. Bruksskick med slitage. Renoverad och kompletterad, bemålad stomme. Prismor saknas ställvis. Nagg.