Stomme av palisander. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 35 cm.
Slitage. Repor. Ställvis blekt. Några defekta nitar. Fläckar.
Andreas Siesing, Svenska Möbler Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970, Atlantis Förlag, Stockholm 2015. Se sid 261.