EERO SAARINEN, soffbord "Tulip" Knoll International 1900-talets senare del
Skiva av marmor på vitlackerad aluminiumfot, diameter 92, höjd 38 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fläckar.