AINO AALTO, STOLAR, ett par, 615, Artek, 1900-talets mitt.
Björk, läderklädsel. Sitthöjd ca 44 cm, bredd ca 44 cm, totalhöjd 79 cm. Stämpelmärkta "ARTEK aalto-design Made in Finland".
Slitage, märken. Sprickor, fläckar och repor i lädret, ställvis mörknat.