HANS-AGNE JAKOBSSON, takkrona, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Modell T-348/9. Stomme av mässing. Nio ljuspunkter med kupor av rökfärgat glas. Etikettmärkt. Diameter 75 cm. Höjd 90 cm.
Slitage. Repor. Märken. Skador. Nagg. Bucklor. Ej funktionstestad.