AI WEIWEI, skulptur, "Artist's Hand", onumrerad upplaga om 1000 ex från 2017, signerad.
Avgjutning av konstnärens hand i konstmassa överdragen med rodium. Signerad "Wei Ai" i botten. Längd 10 cm, bredd 10 cm, höjd 13 cm. Med kort från Public Art Fund samt samlarkartong.
Helhetsintrycket är mycket gott. Obetydligt hanteringsveck på kartongen.