Contemporary Online

Contemporary Online är en kurerad specialauktion med samtida konst och fotografi. Auktionen är ett komplement till Bukowskis Contemporary slagauktion för att erbjuda dig en chans att utforska samtida konst av god kvalitet. På temaauktionen kan vi erbjuda flera internationella konstnärer, Petra Cortright, Ai WeiWei, Ellen von Unwerth, Michael Pybus och Grear Patterson. Auktionen innehåller också verk av svenska aktuella konstnärer som Lars Lerin, Nathalia Edenmont, Sara-Vide Ericson och Jacob Dahlgren. Vill du veta mer om verken? Kontakta våra specialister Louise Wrede louise.wrede@bukowskis.com och Karin Aringer karin.aringer@bukowskis.com.

19 föremål
BANKSY, EP vinyl med omslag, "Queen & Cuntry", release 2008.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RAM RAHMAN, utförd 1992, gelatin silver print.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad Lars Lerin och daterad mars -92.
Klubbat pris
74 001 SEK
Utropspris
40 000 SEK
LARS LERIN, Fotografi, c-print, signerad och daterad 2010.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LUCIEN CLERGUE, gelatinsilverfotografi ur serien Urban Nudes.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LARS LERIN, fotografi signerat och daterat 2013, unikt.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS WIDOFF, olja på melitrace, 1996.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad Lars Lerin och daterad -91.
Klubbat pris
90 200 SEK
Utropspris
40 000 SEK