Leksaker från förr

LEKSAKER FRÅN FÖRR
I samlingen Leksaker från förr finns leksaker från Sverige, Tyskland och Frankrike. Tyskland var det stora landet av leksakstillverkning från 1800-talets andra hälft till 1900-talets mitt med bland annat Tipp & Co. I Sverige fanns mest tillverkning av träleksaker av bland annat Gemla och Brio. En mer ovanlig tillverkare är Skoglund & Olsson i Gävle som tillverkade leksaker i gjutjärn som finns med på auktionen.

17 föremål
Metalcraft Pure Oil Company Tanker truck. USA, 1930-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIPP & CO MILITÄRFORDON,  2 st, Tyskland, 1935-42.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRKLIN, lastbil LKW 1101, Tyskland 1930-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSBILAR, 3 st, Järnehall, Enwex och ASSAR, 1940-TAL.
Klubbat pris
1 601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHUCO, "Combinato 4003" Tyskland, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK