Handmålat tenn. Samlingen bestående av: Nio stycken romerska ryttare, sex stycken romerska spjutkastare, fyra stycken romerska hästekipage, tre romerska standar, romersk figurgrupp, romerskt tempel i trä, elefant, två stycken elefanter i massa med dräkter i bemålat tenn, elefanthus samt sjutton stycken indiska soldater med spjut. Figurernas höjd 4,5-16 cm. Husens höjd 16-31 cm.
Slitage. Sprickor. Skador. Vissa delar saknas.