samt gammalslipade diamanter och kalibrerade safirer, mått ca 40 X 27 mm, vikt 9 g. Med ryska stämplar.
Några av de små safirerna är syntetiska. Bruksslitage. Åldersrelaterat slitage.
Blanche Bonde née Dickson (1875-1960) dotter till Blanche Dickson (1852-1906) som byggde Tjolöholm.