Jerns Vapensamling

42 föremål
Pistolarmborst, 17/1800-tal.
8d 1 tim
Pistolarmborst, 17/1800-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rapir, 1500-talets slut, troligen Tyskland.
8d
6 700 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Rapir, 1600-talets andra hälft.
8d
9 670 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Hjullåspistol, 1600-talets början, Sachsen.
8d
30 000 SEK
Utropspris
100 000 SEK
Slaglåskarbin, Sharp New Model 1863.
8d
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Värja, 1500-talets slut.
8d
Värja, 1500-talets slut.
1 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Värja, svensk, m/1685.
8d 1 tim
Värja, svensk, m/1685.
8 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK