Temaauktionen Jerns Vapensamling presenterar delar av den imponerande vapensamling som Karl-Johan Jern började skapa redan på 1950-talet. Under årens lopp utökades samlingen genom köp på auktioner och från olika handlare, bland annat hos Bukowskis. År 1982 dokumenterades den i en skrift av Kåa Wennberg, där den omnämndes som en "utsökt vapensamling" formad med "ägarens mycket goda blick för kvalitet" – en bedömning vi helt instämmer i.
Den aktuella auktionen omfattar verk av några av de mest framstående pistol- och gevärssmederna, inklusive svenska mästare som Nusbaum, Bars och Gerhardt, samt europeiska storheter som Penterman, Becher och de Sellier. Utbudet sträcker sig från stilfulla europeiska värjor från tidigt 1600-tal till klassiska amerikanska revolvrar, vilket gör samlingen både varierad och tidlös.