Matbestick, 24 delar, 1700-1800-tal

12 gafflar i silver stämplade Lars Erik Bellander, Västervik 1864 (verksam 1860-1865), med silvermonterade handtag i ebenholtz, längd 21 cm.

12 knivar i kolstål med silvermonterade handtag i ebenholtz, längd 24-25 cm, varav fem stämplade EW under krona (Eric Westerbergs knivfabrik i Gusum 1752-1767), fem stämplade IH (Johan Halenius, Tunafors Järnbruk), två ostämplade.

Slitage, torrsprickor. Knivblad med rost, bristningar.

Karin Forsberg, "Gusums bruks historia 1653-1953", 1953, sid 107

Utropspris
15 000 SEK