FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns bruk, 1900-tal.
Svartmålade gavlar av gjutjärn, sittbrädor av grönmålade träplankor. Längd 101,5, bredd 41, höjd 55 cm.
Renoverad, kompletterad med nya skruvar/muttrar samt ommålad. Obetydligt bruksslitage. Något ojämn/haltar en aning.
SAAB-ANA, Nyköping (bänken stod tillsammans med andra trädgårdsmöbler av Bensow i anslutning till företagets lokaler).
Privat ägo (bänken gavs i gåva till nuvarande ägare, vilken var anställd vid företaget, i samband med att SAAB-ANA utrangerade möblerna).
Modellen visades på världsutställningen i Paris år 1925 utanför den svenska paviljongen.