Rund form med slätt brätte. Insidan dekorerad med tre bambulöv i underglasyrblått, krackelerad ljus glasyr täcker fatet med undantag för fotringen som är oglaserad. Sex bränningsmärken inuti fatet. Diameter 27 cm.
Trälåda medföljer.
Slitage. Smärre glasyrnagg.
Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai under 1900-talets första hälft och var enligt uppgift tillförordnad konsul i Japan 1941.