Böjträ, sits och rygg genombruten faner. Sitthöjd 46 cm, sitsens diameter 46 cm, totalhöjd 116-118 cm.
Bär tillverkarens brännstämpel med flygande duva och ES MTM eller ET STM.
Lagningar förstärkta med skruvar. Ett ryggstöds dekorrundel saknas. Åldersrelaterade skador.