Fredrik Magnus Bäck, Fyra projektritningar (4)
"Dessein till en Pavillion på Sölvitsberg vid Mariaeberg". "Facade åt Landtsidan", "Alternative Projecter till Klocktorns Byggnad vid Mariaeberg", "Plan Ritning". Signerade af F M Bäck. Bladstorlek vardera 42 x 56 cm.
Ej examinerade ur ram.
Kung Oskar I (1799-1859)
Christian Hammer (1818-1905)
Fil dr Emil Hultmark (1872-1943)
Läroanstalten för utbildning av artilleriofficerare, föregångare till Försvarshögskolan, flyttades 1817 till Marieberg på Kungsholmen i Stockholm. Under 1800-talet kom den att byta namn ett flertal gånger till Högre Artilleriläroverket, Krigshögskolan och Artilleri- och ingenjörshögskolan.
Fredrik Magnus Bäck var son till Bancokommisarien Louis Bäck och Marie Charlotte Segercrona, och var verksam som arkitekt vid Överintendentämbetet i Stockholm. Bäck utförde bl. a. ritningarna till dekorationen vid kung Carl XIV Johans kröning 1818. De flesta av hans kända ritningar finns idag i Uppsala Universitets samlingar.