Jan och Berit Johansson – Ett liv med glas

Med lekfullt färgat glas och klart glas skapade paret Berit och Jan Johansson verk med kontraster. Jan utforskade ofta subtilt klarglas medan Berit använde en mer livfull färgpalett. Trots stora skillnader i deras konstnärskap, kom de att utforska varandras typiska estetik. Exempel på detta återspeglas i deras långa, separata samarbeten med Orrefors, där Berit formgav serier som "Haga" och "Nimbus" i transparent glas, medan Jan introducerade mer färg i "Mayflower".

Deras karriärer sträckte sig över årtionden, både nationellt och internationellt. Utöver Berits betydande arbete på Orrefors mellan 1969 och 1983 spred hon sin talang från Sverige till resten av världen. Berit var bland annat verksam i olika studioglashyttor som Pukeberg och Salviati i Venedig, där hon snabbt etablerade sig som en framstående figur inom den lekfulla glaskonsten.

Även Jans anslutning till Orrefors började 1969 och sträckte sig över nästan 30 år av samarbete. Han har hyllats som kristallens mästare för sina verk som visar upp en estetisk skicklighet och ett stort intresse för det tekniska. Jans glaskonst är ofta stramt utformade med slipade detaljer som får ljuset att ta oväntade vägar, men även här finns en underliggande lekfullhet. Berit och Jan är idag representerade på några av de mest framstående museerna runt om i världen.

Denna temaauktion, som är en del av kvarlåtenskapen efter Berit och Jan Johansson, ger oss en djupare inblick i deras mångsidighet och skicklighet som glasformgivare. Genom deras verk får vi ta del av två av Sveriges främsta glasformgivares rika produktion och deras plats i konsthistorien.

124 föremål
Berit Johansson, ringar 3 st silver.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, vaser samt skål 3 dlr osignerade.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, skulptur osignerad glas.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, ring silver och glas, Orrefors 1975.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Jan Johansson, vaser 2 st osignerade.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Jan Johansson, skulpturer 2 st osignerade Orrefors.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, ring silver, Orrefors 1975.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, ring silver, 1960-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, skulptur ej signerad.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, skulpturer 2 st osignerade, Orrefors.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson, skål signerad och daterad 91.
Klubbat pris
1 120 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, ring silver och glas, 1960-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson, ringar 5 st mässing samt vitmetall.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson,  vaser 3 st signerade Orrefors.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, vaser 2 st en signerad Sjöhyttan.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, pokal, Graal, signerad och daterad Orrefors.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson, skulptur signerad.
Klubbat pris
947 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, skål på fot signerad och daterad 85.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, "Paradisträdet" 2010.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Berit Johansson, skålar 2 st signerade.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Jan Johansson, bordslampor 2 st Orrefors 1970-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Berit Johansson, vas för Salviati signerad och daterad 91.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Berit Johansson, väggskulpturer 2 st en signerad 2014.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, skulpturer 2 st varav en signerad 2014.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, fat osignerat.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, bords- samt golv-lampa Orrefors 1970-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Berit Johansson, ringar 4 st plexiglas.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, kakfat med huv signerad Vadstena.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, skål signerad Orrefors  1972.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Berit Johansson, skulptur osignerad.
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, vaser, skålar mm 6 dlr Orrefors.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson, skål osignerad Orrefors.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, skål för Salviati signerad.
Klubbat pris
2 054 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, skål på fot signerad Orrefors 2006.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson, mobil valsat glas osignerad.
Klubbat pris
3 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, signerad och daterad 2001 (?).
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Jan Johansson,  skålar 3 st signerade, Orrefors.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson, skulptur 2017.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, vas för Salviati Italien signerad 91.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jan Johansson, vas signerad, runt år 2000, Orrefors.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Berit Johansson, skål på fot signerad Orrefors.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson,  skål signerad, Orrefors 1970-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Berit Johansson, vas för Salviati, signerad.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jan Johansson, drinkset 14 dlr Orrefors 1970-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Berit Johansson, skål på fot signerad, Salviati.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, ringar 7 st mässing.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Berit Johansson, vaser och skålar 6 dlr signerade.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Jan Johansson, vas graal osignerad
Orrefors 1970-tal.
Jan Johansson, vas graal osignerad Orrefors 1970-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Berit Johansson,  skålar 2 st signerade Sjöhyttan 1992.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK