Systembolagets Dryckesauktion – december D064
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
724
1588097

Peder Severin Krøyer

(Danmark, 1851-1909)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
133 000 - 178 000 EUR
138 000 - 183 000 USD

Frakt kan endast beställas genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Peder Severin Krøyer
(Danmark, 1851-1909)

Marie Krøyer och Hugo Alfvén, studie till "Sankt Hans-bål på Skagens strand"

Signerad SK och daterad 1903 samt dedikerad "Till Maria fra Sören 11e juni 1903". Olja på pannå 32,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Bruun Rasmussen Auktioner, Köpenhamn, auktion 486, 1986, kat. nr 1.
Svensk privatsamling.
Därefter i arv.

Blaafarvevaerket, Åmot, Norge, 2 maj - 30 september 1992, kat. nr 80.
Leksands Konstmuseum, Leksand, "Marie Krøyer Alfvén - måleri, teckningar, inredningskonst", vandringsutställning, 8 maj - 12 september 2004 (utom katalog).
Öregaard Museum, Hellerup, Danmark, "Marie Kröyer Alfvén - måleri, teckningar, inredningskonst", vandringsutställning, 3 februari - 27 februari 2005 (utom katalog).
Göteborgs konstmuseum, "Marie och P.S. Krøyer", 24 september 2005 - 15 januari 2006, kat. nr 35 (med titel "Skiss till S:t Hansbloss vid Skagens Strand (1903)").
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Marie Krøyer", 9 mars – 1 september 2024 (utom katalog).

Hans Christian Christensen, Catalogue Raisonné of the Works of P. S. Krøyer (HCC), 1923, nr 727 (tillhörande Fru Maria Alvén).

Peder Severin Krøyers dramatiska oljeskiss av hustrun Marie och den svenske tonsättaren Hugo Alfvén på Skagens strand, är en viktig studie till den stora målningen "Sankt Hans-bål på Skagens strand". Den slutliga målningen, Krøyers mest berömda verk, färdigställdes 1906 och finns idag deponerad i samlingarna på Skagens Museum. Den för auktionen aktuella skissen är utförd med impressionistens snabba kraftfulla penseldrag i nyanser av glödande orange, svart, vitt och midnattsblått. De starka färgerna förstärker det omedelbara känslomässiga intrycket. Spår av sandkorn i oljefärgen vittnar om ett måleri en plein-air. Motivet är en detalj av den slutliga scenen som rymmer en rad kända personligheter från livet i konstnärskolonin på Skagen. Krøyer har i skissen endast avbildat Marie och Alvén som tillsammans betraktar det brinnande bålet. Vid deras fötter sitter en hund, en del av vardagen men också en symbol för trofasthet. Sankt Hans-eldens lågor sveper upp mot paret och Marie tycks rygga tillbaka inför eldens hetta. Det är ett mycket personligt och gripande verk som speglar konstnärens känslomässiga kval inför den komplexa relationen mellan honom, hans hustru Marie och den svenska tonsättaren Hugo Alvén.

Historien om Marie Krøyers och Hugo Alfvéns förhållande, som flätas samman med Krøyers konst och liv, är en historia om intensiv passion, otrohet och slutligen separation. På 1890-talet var Peder Severin Krøyer, eller Sören som han kallade sig, på väg mot att bli en av Danmarks absolut främsta konstnärer. Han hade gift sig med konstnärsstudenten Marie Triepcke och paret reste runt i Europa i flera år och målade innan de slutligen återvände till Danmark. Intrycket av framför allt den franska impressionismen framträder i hans måleri och de kända verken "Hipp, hipp, hurra! Konstnärsfest på Skagen" (1888) och "Sommeraften på Skagen Sønderstrand" (1893) tillkommer i en ljusare palett som drar mot de blåa tonerna. Han målar sin kära hustru Marie i helfigur i månsken, Marie i solstolen och den ikoniska bilden av Marie och Anna Ancher promenerandes på stranden. Efter flera år av sommarboende på Skagen köper de ett eget sommarhus och här samlas konstnärsvännerna, diktare, sångare och kompositörer. Skagen blev en internationell mötesplats där man arbetade, diskuterade och umgicks. 1899 drabbas Krøyer av sjukdom och han fördes till sinnessjukhuset i Roskilde. Han repar sig men sjukdomen skulle komma att påverka hans konstnärlig arbete och hans äktenskap och plåga honom de sista åren av hans liv.

På en återhämtnings-resa till Taormina i Italien blir Marie introducerad för Alvén. Det blir ett ödesdigert möte, då en stor vänskap och förälskelse växer fram. Romansen blomstrade och Marie begärde efter en tid skilsmässa från sin make. Trots att Alvén vistades på Skagen under långa perioder vägrade Krøyer till en början att gå med på skilsmässa. Han ville försäkra sig om att deras kärlek var äkta och hoppades på att den uppflammande förälskelsen skulle slockna med tiden. Osannolikt nog uppstod också en vänskap mellan Krøyer och Alvén. Se bild av konstnärens porträtt av Alvén daterat 1903.

1903, samma år som auktionens skiss är utförd, kom tillslut den smärtsamma brytningen mellan makarna då Marie lämnade Skagen för att börja ett nytt liv tillsammans med Hugo Alvén. Av dedikationen på den aktuella skissen framgår att målningen är en gåva från Krøyer till Marie. I den fullbordade målningen som blev klar 1906 har han bland de många figurerna placerat in Alvén vid sidan av Marie.

Photo: Sankt Hansblus på Skagen strand, Skagen Museet, Skagen, Danmark.
Porträtt of Hugo Alvén, av P.S. Krøyer daterat 1903.