Från Sidenvägen
Signerad I. F. Choultsé med kyrillisk skrift och daterad -17. Olja på duk 50 x 70 cm.
Inköpt på Nystedts Konsthandel & Konstsalong AB, Linköping, 29 juli 1955 (kvitto medföljer). Därefter i arv.
Den ryske landskapsmålaren Ivan Fedorovic Choultsé föddes i Petrograd (dagens St Petersburg) omkring 1877. Han studerade måleri för hovmålaren Constantin Krighitsky och blev själv upphöjd till hovmålare hos Tsar Nikolaj II.
Choultsé gjorde långa resor genom Europa, Asien, Nordafrika och de arktiska regionerna. Han utforskade världen och utvecklade sin egen realistiska stil med spektakulära landskap där dukarna glöder av ljus. Målningen som presenteras i denna auktion är en dramatisk vy hämtad från Nordafrika. En ensam karavanförare står stilla med sin kamel i skuggan i det karga steniga landskapet. Bakom dem har solens strålar nått bergskedjan som reflekterar ljuset i brinnande rött och orange.
Efter den ryska revolutionen emigrerade Choultsé till Paris och 1923 började han ställa ut på Salon des Artistes Français. Även om Choultsé fortsatte att måla motiv från hemlandet, gjorde han också flera inspirationsresor till Schweiz. Han fascinerades av det bergiga landskapet i området kring St Moritz, särskilt på vintern.